Jézus Krisztus önkéntes fogoly. A szentségház foglya. Vagy pontosabban: a szeretet foglya.
Az önzés: törekszik a szabadságra. A féktelen szabadságra. Egyetlen parancsolója: az önérdek és a szenvedély. Ha valaki kapzsi, akkor az aranyért letiporja mások szívét. Ha valaki buja indulatokkal van telve: letapossa a női becsületet. Ma úgy mondják: nincsen gátlás benne. Parttalan folyó. Zúg és ideges rohanással csap ki a medréből. Szomorú szabadság ez, az is igaz. Mert hiszen ki fogja irigyelni a bolondot, ha felkiált: „Szabad vagyok! Nem tűrök gátat!” És ráugranék egy meggyújtott máglyára.
Az önzetlenség: szeretet. Béklyók vannak rajta: a mások szíve, mosolya. Mert mindig csak azt nézi, hogy mi a más érdeke. Hogyan tud vidámítani, építeni és boldogságot lehelni mások homlokára. Ha valaki őszintén szeret, nem kérdi, hogy mit kap érte. Nevet a nevetőkkel és sír a sírókkal. Ezek a béklyók letartják az önzetlen ember szenvedélyeit, amik lehúznák a földre. És ezért szabad, teljesen szabad az önzetlen ember, mert felszáll: önmaga fölé száll. És itt kezdődik a teljes szabadság: amikor egészen magunk fölé emelkedtünk.
A mi önzetlen foglyunk a szentségi Jézus. Valami idekötötte: a Szíve. Ez a meleg, egészen emberi és egészen isteni Szív. Ilyen szent őrületre csak az Istenfia vállalkozhatott: hogy köztünk maradjon. Mert nézni akarja életünket és dobogó Szívén keresztül akarja kiárasztani a világra a szeretetét… Krisztus a világot nézi… és átérzi ezer baját és… szereti. – Megpróbálom a világot nézni az ö szemével… és átérezni az Ő finom isteni idegeivel … és szeretni is, az Ő Szívével…
A könyv elmélkedései:
A szentségház Foglya
I. Ahogy ő látja a világot
Álarcos bál; A nagy álarcos; Szomorú farsang; Kezdődik a tánc; A legszörnyűbb álarc; Ellentmondás; A sphinx
II. Az ember
Elsárgult lapok; Izzó szikrák; Fajfenntartás; Létfenntartás; Magasabbrendűség; Birvágy; Hatalomvágy; Szépérzék
III. Forradalom
IV. Az Isten válasza
Megérkezett; Elindul; Hullámok között; A nyolc boldogság
V. A történelmi Krisztus
Bűntelen volt; Lázár feltámasztása
VI. Az örök ugyanaz
Vakság; Gyöngeség; Gonoszság
VII. Bíborhasadás a sötétben
Alacoque Szent Margit; Három jelenés; Isteni rejtély; Megromlott viszony az Istennel szemben; Meghasonlás az emberek között; Meghasonlás önmagunkkal; Engesztelés
VIII. A kereszt
Amit szemünk lát; Áldozat; Szeretet; Kötelesség; Keresztrefeszítés
IX. Töviskorona
Király Ő; Szomorú királyság; Törvényei
X. Lángok
Együttérzés; Együtt-szenvedés
XI. Seb
XII. Dicssugarak