1941-ben új kiadvány indult el Magyarországon, homlokán e két szóval: Papi Lelkiség. Emberi szemmel nézve vakmerő vállalkozás volt. A második világháború már javában dúlt, és az anyagi gondok egyre fokozódtak hazánkban is. A jövő is bizonytalanná vált. Másutt inkább csökkentették a hasonló kiadványok számát – Magyarországon pedig a szegedi egyházmegyeközi szeminárium lelkiatyja, P. Hunya úgy látta, hogy Isten akarata és a magyar papság lelki haszna sürgeti a kiadványnak elindítását.
Hunya Dániel látta, hogy az Egyház élete nagy lelki megújulás felé halad, és azt akarta, hogy a magyar katolicizmus és a magyar papság se maradjon el ettől a fejlődéstől. A papoknak is szükségük van egy lelkiatya szerető gondoskodására. Mintha csak megérezte volna, hogy közel az óra, amikor a „világ fejedelme” könyörtelen harcot fog indítani a magyar papság ellen, hogy megfossza őket a szeretettől, és gyűlölettel vegye körül őket, hogy pártokra szakadjanak és szétszóródjanak. Mintegy előre telíteni akarta a magyar papságot azzal a szeretettel, azzal a békességgel és egységgel, amelyet Jézus adott nekünk, amit a világ nem tud elvenni tőlünk. Talán nem vakmerő túlzás azt mondani, hogy olyan volt hazánk papjai életében a Papi Lelkiség kiadvány sorozata, mint az apostolok életében Jézus búcsúbeszéde az utolsó vacsorán, a szenvedés, a nagypéntek előtt. 1947 decemberében jelent meg a Papi Lelkiség utolsó száma, mert 1948 tavaszán már megkezdődött a katolikus nyomdák államosítása, a katolikus könyvek, kiadványok betiltása, az elfogatás, a kínszenvedés, a kálvária.
A sorozatnak 18 kötete jelent meg. Eleinte negyedévenként, az iskolaévet követve, a háború végén kimaradásokkal. Ez a kötet a sorozat 1943/44-es évben megjelent első (összesítve kilencedik) száma. A kiadványok rovatai: 1. Lelki élet; 2. Jópásztori szellem; 3. Önképzés; 4. Egység; 5. Confiteor; 6. Liturgia; 7. Szerzetespap; 8. Magyar népünk papja; 9 Világiak a papokért; 10. Szeminárium; 11. Irodalom; 12. Dolgozatok.
A kiadvány főtárgya a természet (természetes erők, adottságok nagy jelentősége a
papi kibontakozás felé). Tartalma:
Embernyi ember
Természetes szempontok a pap életében
A mi nagy lehetőségeink
Lelki élet (Becsületesség; A minimum; Testi erő – lelki erő)
Jópásztori szellem (Papság és világiak együttműködése társadalmi
mozgalmainkban; Társadalmi emelkedés és papi lelkület)
Önképzés (A pap és a teológiai tanulmányok)
Egység (A papi egység útja)
Confiteor (Az útipoggyász; A plébános szabadsága; Papi életünk
természetessége)
Liturgia (A liturgia zsolozsmás vonásai és Krisztus; Psallite
sapienter!; Liturgikus könyvek jegyzéke)
Szerzetespap (Maradjunk emberek; A Pálosrend szelleme; Depaul Szent
Vince és a papság reformja)
Magyar népünk papja (Magyar papi lelkiség)
Szeminárium (A papnevelés problémái)
Kispapegység (Püspök szól!; Lényeget akarunk!; Egység; Lelkiség;
Önképzés; Apostoli élet; Életünk)