Ez a könyv a szerző „A kereszt iskolája” című könyvének folytatása. Felöleli a nagyszombattól Szentháromság vasárnapig terjedő, tehát az egész húsvéti időszakot, és elmélkedést ad minden napra.
Amíg „A kereszt iskolájában” a szenvedő Üdvözítő a középpont, akivel igyekszünk együtt szenvedni, tűrni, addig „A kereszt diadalában” a Feltámadott áll szüntelen előtérben, akivel próbálunk együtt vigadni és örülni. A cél egyébként ugyanaz: megerősödni a jófeltételeinkben és gyarapodni az isteni szeretetben. Ezt a könyvet is, mint az előzőt, úgy általában a tökéletességre komolyan törekvő lelkeknek szánja a szerző. Az anyagot azonban úgy kezeli, hogy könnyen alkalmazhatja azt magára az elmélkedő, legyen az egyházi vagy világi.
A napi elmélkedések:
Húsvét nyolcada (Feltámadott! I–III.; Feltámadunk!; Az Eucharisztia a feltámadás záloga; „Feltámasztom őt az utolsó napon”; A feltámadott Jézus látogatása Édesanyjánál I.).
Húsvét nyolcada utáni első hét (A feltámadott Jézus meglátogatja Édesanyját II.; A jámbor nők a sírhoz mennek; Az angyalok oktatják a jámbor nőket, hogyan kell Jézust keresni; Magdolna siet megvinni a hírt, Péter és János a sírhoz jönnek; Magdolna a sírnál I–III.).
Húsvét nyolcada utáni második hét (Jézus megjelenik a jámbor asszonyoknak; Jézus megjelenik Péternek; Jézus megjelenik az Emmausba menő tanítványoknak I–V.).
Húsvét nyolcada utáni harmadik hét (Jézus megjelenik az Emmausba menő tanítványoknak VI–VIII..; Jézus első megjelenése az apostoli kollégiumban; A tanítványok öröme; Jézus a penitenciatartás szentségét alapítja; Jézus a gyónás szentségét alapítja).
Húsvét nyolcada utáni negyedik hét (Az Úr Jézus második megjelenése az apostoli kollégiumban; „Én Uram és én Istenemi”; A dicsőséges szent sebek I–II.; Jézus megjelenése a Genezáreti-tenger partján. I–III.).
Húsvét nyolcada utáni ötödik hét (Jézus megjelenése a Genezáreti-tenger partján IV.; Jézus megjelenése a hegyen I–II.; Visszapillantás Jézusnak a feltámadást követő földi életére; Urunk mennybemenetele I–III.).
Áldozócsütörtök nyolcada (Urunk mennybemenetele IV–V.; A Szentlélek-váró imádságos magány; Mátyás apostol megválasztása; A nagy ígéret; A Szentlélek ihletésének tulajdonságai; Ki az, akit mi várunk?).
Pünkösd nyolcada (A Szentlélek eljövetele I–III.; Az Isten Lelke megszenteli az első híveket; Az Isten Lelkének ereje az első vértanúban; Pál apostol megtérése; „Isten szeretete kiáradt szívünkben a Szentlélek által”).