Az író, Hendrik Pieter Marchant, Hollandia vezető politikusa, közoktatásügyi minisztere, kiváló jogtudós, pártvezér. 1935-ben áttért a katolikus vallásra. Erről a konverziójáról szól a könyv.
1935-ben egész Hollandia a Marchant-esetről beszélt. Nem értették. Nem, mert nem tudták legyőzni előítéleteiket, ő le tudta győzni! Ő is tele volt előítélettel, hiszen abban nevelték. De gondolkodott, és a gondolkodás vezette vissza a katolikus Egyházba. Mert vannak, akiket egy látomás, másokat az érzelem, másokat a megfontolás térít meg: ő az utóbbiak közül való.
Nincs a konvertita irodalomban még egy mű, mely gondolkodó protestánsnak, vagy racionalista gondolkodás által inficiált katolikusnak nagyobb szolgálatot tehetne, mint ez.
A könyvben nagylelkű, igazságos ember beszél, aki tapasztalatból tudja, hogy mi szükséges az emberi szellem és élet rendezettségéhez. Ebben a könyvében az író döntő lépésének belső igazolását adja, megvesztegethetetlen, világos, észszerű, néha kissé gúnyos, de sohasem sértő fejtegetéseivel. Amit már hittudományi munkákból tudunk az Egyházról, azt ő egészen mély, egyéni átéléséből adja. Mindaz, amit mond, világos, átgondolt, helytálló. Világiak és tépelődő lelkek számára különösen megrázó a könyv. Valóban: rendkívüli embernek rendkívüli önvallomása.
A könyv fejezetei:
Előítéletek
A forrásnál
Minden időre
Ész és hit
Az Egyház
A tanítótekintély
A papság
A gyónás
A kereszt
Az Egyház hatalma
Ave Maria
A Máté-passió
Mint a gyermek
Amit Isten kíván tőlünk